Sık Sorulan Sorular

Düşüm Kız Öğrenci Yurdu hakkında merak ettiğiniz başlıca soruları sizin için cevapladık. Yurdumuz hakkında merak ettiğiniz her türlü sorularınızı cevaplamaya hazırız. İletişim sayfasından formu doldurarak veya telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

02.07.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle birlikte, yükseköğretim düzeyindeki yurtların açılış izni ve denetleme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilmiştir. Bu kapsamda Düşüm Kız Öğrenci Yurdu, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan izinli ve ruhsatlı olarak faaliyet gösteren özel bir yurttur. Laik, Demokratik, Atatürk İlke ve İnkılaplarını benimseyen, çağdaş bir işletme olmak en büyük hedefimizdir.

Düşüm Kız Öğrenci Yurdu Aydın’ın tam kalbinde, şehrin en güvenli ve en merkezi muhitinde bulunmaktadır. Sıkışık binalar arasında değil; önü açık, ferah, geniş ana cadde üzerindedir. Çarşıya 5 dakika yürüme mesafesinde olup, şehiriçi ve ilçelere giden tüm toplu taşıma araçları yurdumuzun hemen önündeki duraktan geçmektedir. Yurdumuzda kalan öğrenciler hiçbir toplu taşıma aracı kullanmadan bir çok banka şubesine, süper marketlere, alışveriş merkezlerine, resmi kurumlara, zaman geçirebileceğiniz cafe ve restoranlara kolaylıkla ulaşabilirler.

Yurdumuz ADÜ Ziraat Fakültesi‘ne ve ADÜ Çine Meslek Yüksekokulu‘na en yakın konumdaki kız öğrenci yurdudur.

Ayrıca yurdumuz Şehirlerarası Otobüs Terminali yolu üzerinde olup, Aydın’daki öğrenci yurtları içinde terminale en yakın mesafeye sahip barınma hizmeti veren tek yurttur.

Adnan Menderes Üniversitesi Efeler Merkez, Efeler Işıklı, Koçarlı Çakmar, Çine, Nazilli Sümer, Nazilli İsabeyli, Köşk, Atça, Sultanhisar, Yenipazar, Karacasu, Bozdoğan, Buharkent, Germencik, Söke, Kuşadası Merkez, Kuşadası Davutlar ve Didim Akbük ilçelerinde olmak üzere 18 ayrı yerleşim yerinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kampüsü konum olarak Aydın’ın Aytepe diye tabir edilen, şehir merkezine kıyasla daha yüksek bir konumda kurulmuştur. Bu yüzden öğrenciler üniversiteye ulaşım için genellikle toplu taşımaları tercih etmektedirler. Yurdumuzun hemen önündeki duraktan geçen şehiriçi otobüs ve minibüsler ile Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kampüsü’ne 10-15 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında; Aydın merkezden kalkan ve diğer ilçelere giden bütün otobüs ve minibüsler de yurdumuzun hemen önündeki duraktan geçmektedirler. Bu anlamda Düşüm Kız Öğrenci Yurdundan diğer tüm ilçelere ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Yurdumuz 7/24 açık olup “Kayıt Destek Ekibimiz” aracılığıyla hafta sonu da dahil olmak üzere dilediğiniz an gezebilirsiniz.

Kapılarımız yalnızca yükseköğretim gören kız öğrencilere açıktır.

0256 211 4010 veya 0506 062 69 90 nolu telefonlardan “Kayıt Destek Ekibimize” ulaşarak yurt ücretleri ve ödeme tipleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Depozito ücreti alınmaktadır.

 • Sabah kahvaltısı
 • Akşam yemeği
 • Elektrik, su, merkezi sistem ısınma
 • Güvenlik
 • İnternet
 • Oda, tuvalet ve banyo temizliği

Yurdumuzda sözleşmeler eğitim ve öğretim süresi baz alınarak yapılmaktadır. Yaz döneminde yurdumuzda kalmak isteyen öğrenciler bu durumu önceden yönetime bildirmelidirler. Okullar kapandığında ya da süreniz dolduğunda sizlere elimizden gelen tüm kolaylıkları sağlayacağız, bundan emin olabilirsiniz.

Aile iznine tabi olup esneklik gösterilebilmektedir. Mazeretli durumlarda güvenliğe önceden haber verilmesi önemle rica olunur. Giriş saatlerimiz hafta içi 24:00, hafta sonu 00:30 şeklindedir.

Binaya ziyaretçi olarak kız arkadaş gelebilmektedir. Binaya giriş yapıldığı esnada yönetime bildirilmesi rica olunur. Gelen ziyaretçilerin isimleri günlük ziyaretçi listesine yazılmaktadır.

Yurdumuzun çevresinde rahatsızlık verebilecek hiçbir sanayi kuruluşu ve endüstriyel imalathane benzeri yapılar bulunmamaktadır.

Sabah kahvaltımız zengin menüye sahip olup, akşam yemeğimiz ise diyetisyenlerimiz tarafından oluşturulan bir listeyle çıkarılmaktadır. Her gün 4 çeşit akşam yemeği, yurt içerisinde aşçımız tarafından yapılmaktadır. Alternatif seçenekler olarak yurdumuz konum itibariyle yemek yeme yerleri ve öğrencilerin yemek yiyebilecekleri restaurant ve cafelere yürüme mesafesi uzaklıktadır.

Düşüm Kız Öğrenci Yurdunda günümüzde evlerde kullanılan klasik ADSL ve VDSL hizmetlerine nazaran çok daha hızlı ve gelişmiş bir internet olan Metro Ethernet altyapısı kullanılmaktadır. Metro Ethernet hizmetinden yararlananlar; özel tahsis edilen hat ile internete bağlandıklarından, normal kullanıcıların yaşadığı yavaşlama ve kesinti gibi problemlerden etkilenmezler.

100 mbps yüksek hızda, kesintisiz, kablosuz internet hizmetimizden tüm konuklarımız ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

Tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik, dört kişilik, beş kişilik ve altı kişilik odalarımız mevcuttur.

 • Tek kişilik oda 18 m²
 • İki kişilik oda 20 m²
 • Üç kişilik oda 30 m²
 • Dört kişilik oda 35 m²
 • Beş kişilik oda 38 m²
 • Altı kişilik oda 40 m²

Ev rahatlığındaki odalarımızda merkezi kalorifer ve buzdolabı mevcuttur. Ayrıca her bir öğrenci için baza tipi yatak, gardırop ve çalışma masası bulunmaktadır.

Öğrenci ilk kayıt sırasında aynı odada kalmak istediği oda arkadaşını veya arkadaşlarını önermediği takdirde; öğrenim durumu (1. ve 2. öğretim), fakültesi ve bölümü göz önüne alınarak, ders çalışma esasları ve sınav tarihleri benzer olan diğer öğrencilerle aynı kat ve odalarda kalacak şekilde yerleştirilmektedir.

 • Yemekhaneler
 • Dinlenme Salonları
 • Etüt Salonları
 • Çamaşırhane
 • Valiz Odası
 • Ütü Odası

Yangın algılama sistemleri tüm odalarda ve ortak alanlarda bulunmaktadır. Odalarımızda ayrıca duman ve ısı dedektörleri vardır. Yangın kaçış yönlendirmeleri, yangın merdiveni, yangın dolapları, yangın hidrant ve hortumu, yangın söndürücüler yönetmeliğe uygun şekilde yurdumuzda bulunmaktadır.

Öncelikle yurdumuz, öğrencilerimizin günün her saatinde geliş ve gidişlerini kolaylıkla yapabilecekleri merkezi bir konumdadır. Yurdumuza giriş – çıkış kontrolleri parmak izi ve şifreli sistemle sağlanmaktadır. Deneyimli güvenlik personellerimiz, gece boyunca yurt güvenliğinden sorumludur. Ayrıca bina iç ve dış mahallerimiz 7/24 kameralı sistemle korunmaktadır.